بر مزار لونا LUNA اکنون که لونا از میان ما رخت بربسته است، مایلم یادی کنم ا

بر مزار لونا LUNA اکنون که لونا از میان ما رخت بربسته است، مایلم یادی کنم از این توکن مرحوم و چند نکته‌ای را هم با شما در میان بگذارم. بر خلاف بسیاری

بر مزار لونا LUNA اکنون که لونا از میان ما رخت بربسته است، مایلم یادی کنم ا

بر مزار لونا LUNA
اکنون که لونا از میان ما رخت بربسته است، مایلم یادی کنم از این توکن مرحوم و چند نکته‌ای را هم با شما در میان بگذارم.
بر خلاف بسیاری افراد که در سقوط لونا همه یا بخش بزرگی از سرمایۀ خود را از دست دادند من توانستم از این اتفاق جان سالم بدر برم. بخشی از این جان سالم بدر بردن صرفاً حاصل بخت و اقبال بود و من نقشی در آن نداشتم، چرا که من هم فکرش را نمی‌کردم که چنین اتفاقی نادر حقیقتاً جلوی چشمان همه محقق شود و یک توکن 100 دلاری در عرض چشم برهم زدنی به یک سنت سقوط کند.
من لونا را روی قیمت پایینی خریده بودم و سپس با میانگین حدود 90 دلار هم آن را با سود حدود 40% فروختم. بنابراین وقتی لونا شروع به سقوط کرد من خوشبختانه این توکن را در پورتفو نداشتم. اما از این بخش ماجرا که عمدۀ آن نتیجۀ بخت و اقبال بود اگر بگذریم، به نظرم عوامل دیگری نیز باعث شدند که من از لونا متضرر نشوم. این عوامل در کنترل من بودند و می‌توانند در کنترل شما نیز باشند، بنابراین آن‌ها را با شما در میان می‌گذارم.
نخست این که من طمع نکردم و به محض این که قیمت به تارگت مورد نظر رسید پوزیشن را بستم و اگرچه بعد از آن قیمت بالاتر هم رفت اما من مشکلی نداشتم. از آن طرف وقتی لونا مشغول سقوط بود هم طمع نکردم تا از این سقوط کسب سود کنم چراکه ریسک چنین کارهایی را بسیار بالا می‌دانم و با سبک مدیریت ریسک من جور در نمی‌آید. این که لونای 10 دلاری را بخریم تا شاید دوباره 100 دلار شود همان اندازه اشتباه است که لونای 100 دلاری را دودستی بچسبیم که باز هم گران‌تر بفروشیم.
نکتۀ بعدی این که در آن شرایط بازار را رصد کردم و به محض مشاهدۀ برخی نشانه‌های خروج UST از کنترل بلافاصله مقادیر زیادی UST را که داشتم به استیبل کوین دیگری تبدیل کردم و همان زمان هم در کانال تلگرام به مخاطبان هشدار دادم که امکان درهم‌شکستن شبکۀ Terra منتفی نیست. من البته در تبدیل UST به یک استیبل کوین دیگر متضرر شدم اما دست‌کم توانستم اصل پولم را نجات دهم و منتظر نماندم و تماشا نکردم تا سرمایه‌ام جلوی چشمم مانند کره آب شود. البته اینجا هم شانس دخیل بود چراکه اگر من مثلاً در سفر یا بیمار می‌بودم آنگاه دیگر از این امر مطلع نمی‌شدم و متأسفانه هیچ راهی هم برای هج کردن استیبل‌کوین وجود ندارد!
و آخرین نکته این که (البته بجز قضیۀ UST) اگر من پوزیشن لونا را هم نمی‌بستم و کل آن مبلغ به صفر تبدیل می‌شد (که البته نمیتوانست بشود زیرا حد زیان یا همان stop loss داشت ولی در شرایط اینچنینی احتمال این که استاپ لاس عمل کند هم کم است) من تنها حدود 8% از سرمایه‌ام را از دست می‌دادم و نه همه یا بخش عمده‌ای از آن را. چنین مبلغی را یک شبه از دست دادن البته بسیار تلخ است اما در مقایسه با از دست دادن کل سرمایه جای جشن و سرور دارد.
خلاصه این که: در بازارهای مالی هم بخت و اقبال بسیار مهم است و هم تدبیر. اما نکته اینجاست که آن بخت و اقبال را با تدبیر می‌توان تا حدی تحت کنترل داشت. در روزهایی که بازار صعودی است و همه مشغول سودکردن هستند این سخنان گوش شنوایی پیدا نمی‌کنند و اصرار به نداشتن طمع و همچنین مدیریت ریسک و سرمایه چندان خریداری ندارد. اما وقتی شرایط برمی‌گردد و در بازار حمام خون براه می‌افتد، درست در چنین روزهایی است که کاه از گندم جدا می‌شود.